Jak dbać o wtryskiwacze w dieslu?

Właściciele samochodów z silnikiem diesel muszą zadbać o wtryskiwacze paliwa. Od stanu tych elementów zależy zarówno poprawne działanie silnika, jak i zużycie paliwa. Z czego składa się wtryskiwacz i jak o niego zadbać?

Wtryskiwacz paliwa – budowa

Stosowane współcześnie w silnikach diesel wtryskiwacze paliwa składają się z kilku elementów – obok korpusu i cewki elektromagnetycznej, do ich poprawnego działania potrzebne są także zawór sterujący i końcówka wtryskowa. Zawodne są przede wszystkim dwa ostatnie elementy – to właśnie one najczęściej ulegają uszkodzeniu, w wyniku czego silnik nie pracuje prawidłowo.

Gdy uszkodzony zostaje zawór sterujący, to paliwo nie jest dawkowane. Wówczas pojawia się problem z uruchomieniem silnika – jest to typowy objaw dla tej usterki. Rozwiązaniem jest wymiana zużytego elementu. Inaczej jest w przypadku końcówki wtryskowej. Ta najczęściej ulega zapchaniu – objawia się to nie kłopotami z odpaleniem silnika, ale czarnym dymem.

Jak wyczyścić wtryskiwacze paliwa?

Wtryskiwacze paliwa to elementy, o które należy regularnie dbać. W innym przypadku trzeba liczyć się z tym, że konieczna będzie ich wymiana. W przypadku tych elementów naprawa najczęściej sprowadza się do regeneracji, choć od tej zasady istnieją wyjątki – trzeba pamiętać, że nie wszystkie wtryskiwacze paliwa mogą zostać naprawione.

Dbanie o wtryskiwacza paliwa sprowadza się przede wszystkim do profilaktyki. Polega ona na systematycznym dolewaniu właściwego środka chemicznego do paliwa. W ten sposób dochodzi do rozrzedzenia stałych elementów obecnych w paliwie. Choć zanieczyszczenia nie są usuwane, to są na tyle małe, że nie dochodzi do natychmiastowej usterki wtryskiwacza.

Jakość paliwa również ma znaczenie

Wymiana czy czyszczenie wtryskiwaczy paliwa wiąże się z dodatkowymi kosztami. Aby zadbać o ten element pojazdu, warto pamiętać o korzystaniu ze sprawdzonych stacji benzynowych. Używanie paliwa niskiej jakości przekłada się na szybsze zużycie się poszczególnych części wtryskiwacza. Gdy paliwo jest zanieczyszczone, osad gromadzi się i może doprowadzić do zapchania np. końcówki wtryskowej.

Forté jest częścią ITW